Wprowadzenie
To zawsze fascynujące cofnąć się przez etapy rozwoju sportu, szczególnie jeśli pamięć pionierskich etapów blednie wraz z całym entuzjazmem i ekscytacją, jaka towarzyszy każdemu rozpoczynającemu się wydarzeniu. Co więcej, i co jest całkowicie normalne, trudno połączyć w całość historię, której nie dało się przewidzieć na samym początku, od kiedy głównym zadaniem była próba radzenia sobie ze zdarzeniami rozgrywającymi się z dnia na dzień, zanim mogły być one zakorzenione i dobrze się przyjąć. Z tych powodów, szybkie przypomnienie początkowych etapów rozwoju piłki ręcznej plażowej wydaje się być przydatne.
Wszystko zaczęło się we Włoszech w 1990 roku
Historia piłki ręcznej plażowej rozpoczęła się wraz z ideą prof. Gianfranco Briani – członka Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (C.O.N.I.), który wyszedł z pomysłem pracy nad projektem, bazując na doświadczeniu siatkówki plażowej. Piłka ręczna na piasku miała z jednej strony zwrócić uwagę plażowiczów, a z drugiej być cennym narzędziem promującym tradycyjną piłkę ręczną.
Pierwszy turniej – 1992 rok
Pierwszy turniej piłki ręcznej plażowej na świecie rozegrany został na plaży San Antonio w Ponza, małej wysepce na Południu Włoszech, we wrześniu 1992 roku. Zespoły Gaeta 84 Contax, Ciampino, Roma Populinier, Lazio Sequax a także wywodzący się z Uralu Polyot Celjabinsk rywalizowały na oświetlonym boisku o pierwsze kiedykolwiek wywalczone zwycięstwo w turnieju piłki ręcznej plażowej.
Założenie C.O.H.B. w 1992 roku
Nieco później tego samego roku (1992) Gianni Buttarelli i Franco Schiano założyli we Włoszech „Comitato Organizzatore Handball Beach (C.O.H.B.)” – Komitet Organizacyjny Piłki Ręcznej Plażowej – który był pierwszą międzynarodową organizacją piłki ręcznej plażowej. Giampiero Masi, sędzia tradycyjnej piłki ręcznej, został odpowiedzialnym za stworzenie zasad gry dla tej młodej dyscypliny i to on stał się później, w 1997 roku, pierwszym przewodniczącym grupy roboczej do spraw piłki ręcznej plażowej przy IHF.
Pierwszy turniej międzynarodowy w 1993 roku
Pierwszy oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej plażowej został zorganizowany pod przewodnictwem Gianniego Buttarelli w Rzymie (Włochy) w 1993 roku. Uczestnikami zawodów były zespoły Reprezentacji Juniorów Algierii, Chin, Rosyjskiej prowincji Ural, zespołu Włoskiego Wojska oraz drużyna Juniorów niemieckiego TSV BartenBach.
Uznanie dyscypliny przez IHF w 1994 roku
Międzynarodowe zainteresowanie piłką ręczna plażową stale rosło. Piłka ręczna plażowa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej w maju 1994 roku. Międzynarodowe przepisy gry zostały ustalone podczas kongresu IHF we wrześniu 1994 roku w Haarlem w Holandii.
Pierwsze mecze międzypaństwowe
Poza meczem pokazowym (Włochy vs. Holandia) pierwsze taśmy z nagraniami piłki ręcznej plażowej zostały rozdane uczestnikom kongresu IHF. Jednym z pośrednich rezultatów było zaszczepienie piłki ręcznej plażowej w niedługim czasie w Brazylii i Afryce. Brazylia zorganizowała pierwszy na świecie turniej dla reprezentacji krajów w styczniu 1995 roku. Piłka ręczna plażowa może być dumna z tego, że znalazła swoje miejsce w „Świątyni Sportów Plażowych” w Rio de Janeiro, na obiekcie o pojemności 20 000 widzów i to w tak krótkim czasie, jakim są trzy lata. Reprezentacje narodowe z Brazylii, Portugalii, Argentyny i Włoch walczyły o pierwsze złoto.
Piłka ręczna plażowa na świecie
To, jak popularny stał się ten sport przez kilka lat ma swoje potwierdzenie w fakcie, że w piłkę ręczną plażową gra się teraz na każdym kontynencie. Poza Europą, oficjalne zawody czy inicjatywy szkoleniowe zarejestrowano w Afryce, Ameryce, Azji, Australii i Oceanii. Mistrzostwa Świata, rozgrywane od 2004 roku, są wydarzeniem sportowym najwyższej rangi.
Założenie grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej w 2007 roku
W 2007 roku przy IHF została założona grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej w celu podejmowania zadań międzynarodowych związanych z piłką ręczną plażową. Szefem grupy jest były włoski międzynarodowy sędzia tradycyjnej piłki ręcznej oraz piłki ręcznej plażowej Giampiero Masi, wspomagany przez dwóch byłych selekcjonerów Fernando Posadę (Hiszpania) i Alexa Gehrera (Niemcy), jak również byłego międzynarodowego sędziego George’a Bebetsosa (Grecja) i międzynarodowego delegata Panosa Antoniou (Cypr).
Misja grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF
Grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej jest jedną ze stale działających grup IHF-u i jest organem rozstrzygającym kwestie związane zarówno z rozgrywkami, jak i innymi zadaniami związanymi z piłką ręczną plażową:
.: organizacją wydarzeń oraz zawodów IHF
.: tworzeniem zasad gry i opracowywaniem przepisów technicznych
.: rozwojem metod treningowych i szkoleniowych
.: światową promocją i rozwojem piłki ręcznej plażowej
.: rozwojem programów szkoleniowych, metod, materiałów dotyczących dyscypliny
.: selekcją, szkoleniem, rozwojem i monitorowaniem międzynarodowych sędziów i delegatów
.: selekcją i szkoleniem lektorów
.: jakościowym i ilościowym opracowywaniem statystyk meczowych
.: wyborem Reprezentacji Świata.
Ponadto, grupa robocza ds. plażówki przy IHF współpracuje z wszystkimi federacjami poszczególnych kontynentów oraz krajów w powyższych kwestiach oraz wszystkich innych związanych z piłką ręczną plażową, jak również instruuje i wspiera odpowiednie komisje czy osoby odpowiedzialne za plażówkę w poszczególnych federacjach kontynentalnych.
Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF
Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF jest zaprojektowana w taki sposób, by osiągnąć ostateczny cel, jakim jest rozwój „produktu”, którym jest piłka ręczna plażowa i wprowadzenie go do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.
Kamienie milowe
International World Games Association (I.W.G.A.): w 2001 roku IWGA dopuściła do swojego programu, przy rekomendacji IHF, piłkę ręczną plażową, w związku z czym plażówka uznana została za sport wyczynowy i przedstawiony podczas Światowych Igrzysk Sportowych w 2001 roku w Akita (Japonia). Komitet Wykonawczy IWGA, podczas swojego spotkania w Lozannie w czerwcu 2010 roku oficjalnie ogłosił piłkę ręczną plażową jednym ze sportów włączonych do programu Światowych Igrzysk Sportowych, podkreślając sukces plażówki w odniesieniu do wysokiej jakości rywalizacji oraz dużego zainteresowania ze strony publiczności i mediów.
SportAccord: Podczas swojej konwencji w Dubaju, w kwietniu 2010 roku, SportAccord (poprzednio znane jako G.A.I.S.F.) ogłosił piłkę ręczną plażową głównym sportem 1 Światowych Igrzysk Sportów Plażowych.
Marzenia olimpijskie
Marzeniem piłki ręcznej plażowej jest uzyskanie statusu sportu olimpijskiego. Cel, nad jakim pracuje IHF jest realizowany poprzez serię zmian w przepisach i zasadach gry oraz inicjatywy marketingowe – wszystkie skonstruowane po to, by uczynić ten sport jeszcze bardziej atrakcyjnym dla kibiców, mediów i sponsorów. Rozmowy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijski są już bardzo zaawansowane, czego potwierdzeniem będzie obecność turnieju plażówki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży YOG Buenos Aires 2018. Decyzja w sprawie obecności piłki ręcznej plażowej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zostanie podjęta do końca 2019 roku.
Ważniejsze międzynarodowe zawody w piłce ręcznej plażowej
Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn (organizowane raz na dwa lata w roku parzystym)
.: 2004, El Gouna, Egipt
.: 2006, Rio de Janeiro, Brazylia
.: 2008, Cadiz, Hiszpania
.: 2010, Antalya, Turcja
.: 2012, Muscat, Oman
.: 2014, Agadir, Morocco
.: 2016, Budapeszt, Węgry
.: 2018, Kazań, Rosja
The World Games (odbywające się raz na cztery lata w roku nieparzystym)
.: 2001, Akita, Japonia
.: 2005, Duisburg, Niemcy
.: 2009, Kaohsiung, Chińskie Tajpej
.: 2013, Santiago De Cali, Kolumbia
.: 2017, Wrocław, Polska
.: 2021, Birmingham, USA