Strona główna | Aktualności | Trener złotych medalistek mistrzostw świata będzie współpracował z reprezentacjami Polski!

Trener złotych medalistek mistrzostw świata będzie współpracował z reprezentacjami Polski!

Marcio Magliano, były trener reprezentantek Brazylii, z którymi zdobył 3-krotnie złote medale mistrzostw świata, złoty medal rozgrywanych w Polsce The World Games Wrocław 2017, a także wiele innych medali w najważniejszych światowych imprezach, dołącza do grona szkoleniowców reprezentacji Polski przygotowujących się do tegorocznych mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej w Warnie.

zdjęcie: Marcio Magliano

„Byłem w Polsce w 2017 roku z okazji organizowanych we Wrocławiu Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich (The World Games) i bardzo mi się wtedy wszystko podobało w Waszym kraju. Polski projekt rozwijania piłki ręcznej plażowej jest bardzo ambitny i jest dla mnie wielkim zaszczytem, że będę mógł się dzielić swoim doświadczeniem z reprezentantami Polski. W zawodzie trenera pracuję od 20 lat i w tym czasie prowadziłem reprezentacje narodowe z 3 krajów Ameryki Południowej, ale zawsze marzyłem o Europie, gdzie piłka ręczna jest na najwyższym światowym poziomie. To dla mnie wielka szansa i deklaruję zaangażowanie całej mojej energii w ten projekt.” – powiedział Marcio Magliano po przylocie do Polski.

W 2023 roku odbędą się w Krakowie i Małopolsce Igrzyska Europejskie, w których programie znalazła się jako oficjalna dyscyplina piłka ręczna plażowa. Warto byłoby osiągnąć dobre wyniki w czasie imprezy rozgrywanej w naszym kraju. Stąd też zrodził się pomysł stworzenia solidnych podstaw dla reprezentacji narodowych w piłce ręcznej plażowej. Chcemy nie tylko nawiązać do srebrnych medali mistrzostw Europy zdobytych przez podopieczne Marka Karpińskiego w 2017 roku oraz podobnego osiągnięcia juniorów do lat 18., prowadzonych przez Jarosława Knopika w 2018 roku, ale mamy zamiar stworzyć system, dzięki któremu nasze reprezentacje narodowe będą systematycznie walczyły o najwyższe cele w kolejnych imprezach mistrzowskich. Współpracę z Marcio rozpoczęliśmy od szkolenia online, które przygotował on dla trenerów i nauczycieli, którzy angażują się w rozwijanie tej dyscypliny sportu w Polsce (do udziału w 3-dniowym szkoleniu zgłosiło się ponad 140 osób!), a kolejnym krokiem jest zaproszenie do współpracy z reprezentacjami narodowymi przygotowującymi się do mistrzostw Europy w Warnie (8-11.07 juniorzy i juniorki oraz 13-18.07 seniorzy i seniorki). Marcio zadeklarował gotowość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z trenerami wszystkich 4 reprezentacji Polski. W tym roku będzie szczególnie wspierał – w okresie przygotowawczym oraz w czasie mistrzostw Europy – reprezentacje męskie. Jeśli się uczyć to od najlepszych, a Brazylijczycy są najlepszą nacją we wszystkich sportach plażowych. Dziękuję Marcio za przyjęcie naszego zaproszenia i liczę, że współpracy ta pozwoli na dalszą promocję oraz realizację planów rozwoju piłki ręcznej plażowej w Polsce, ale sprawi również wiele satysfakcji trenerowi”. – powiedział Marek Góralczyk dyrektor ds. piłki ręcznej plażowej w Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Z uwagi na długi sezon halowy w tym roku, spowodowany pandemią COVID-19, zostało niewiele czasu na przygotownia do mistrzostw Europy i dlatego niezwłocznie przystępujemy do działania i współpracy z wymienionymi wyżej trenerami oraz Karoliną Peda trenerką juniorek i Emilem Kożuchowskim trenerem juniorów.

Marcio Magliano – Brazylijczyk, urodzony w Niterói/RJ, jego pierwszy kontakt z piłką ręczną miał miejsce w 1991 roku jako ośmiolatek, a z piłką ręczną plażową w 1995. Jako zawodnik był Mistrzem Brazylii Carioci i Uniwersytetów, Był powołany do gry w reprezentacji Brazylii w tradycyjnej piłce ręcznej i jej plażowej odmianie. Jego kariera została przedwcześnie przerwana w wieku 26 lat z powodu przewlekłej choroby nerek i to wtedy postanowił oddać się karierze trenerskiej, którą  rozpoczął mając 18 lat. Przez ostatnie 8 lat dzielił swój czas pomiędzy świat korporacji, a piłkę ręczną plażową. Jest trenerem reprezentacji Brazylii kobiet i klubu CEPRAEA.  Autor ma na swoim koncie, wiele sukcesów osiągniętych jako trener: trzykrotny mistrz świata (2010,2012,2014), zwycięzca The World Games (2017), trzykrotny zwycięzca Igrzysk PANAM i Mistrzostw Ameryki Południowej (2012, 2014, 2018), a także mistrz Brazylii (2009,2012,2013,2014 i 2018). Rozwijając piłkę ręczną plażową współpracował wieloma krajami w tym z Ekwadorem, Paragwajem i Argentyną, prowadząc kursy, a także szkoląc zawodników i trenerów.