Strona główna | Aktualności | 6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

6 kwietnia to od 2013 roku Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju (ang. International Day of Sport for Development and Peace) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Datę tę wybrano by uczcić pierwsze w epoce nowożytnej letnie igrzyska olimpijskie, które rozpoczęły się 6 kwietnia 1896 roku w Atenach.

ONZ ustanowiło Światowy Dzień Sportu, ponieważ zauważono, że sport ma znaczący wpływ na kreowanie i przestrzeganie praw człowieka. Sport ma również znaczący wpływ na rozwój społeczeństwa oraz gospodarki.

Z okazji obchodów pierwszego święta w 2014 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon stwierdził: „Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. Nasz cel wymaga zaangażowania wszystkich graczy: rządów państw, organizacji międzynarodowych, sektora sportowego, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych.

Światowy Dzień Sportu to była również okazja do promocji aktywności fizycznej, ale spójrzmy na to święto z perspektywy dzisiejszej sytuacji związanej z pandemią Koronawirusa, gdy zmuszeni jesteśmy siedzieć w domach.

Wierzymy, że #zRęczniePokonamyKoronawirusa , a co możemy zrobić dzisiaj? Przede wszystkim #zostańwdomu ale też przyłącz się do #zRęczniePomagamy szczególnie tym, którzy dzisiaj walczą na pierwszej linii z Koronawirusem czyli pracownikom służby zdrowia, służb porządkowych, sanitarnych i wszystkich tych, dzięki którym jeszcze funkcjonujemy. Jeśli możesz wpłać środki na pomoc dla nich na jedną z wielu fundacji/organizacji które zbierają środki na pomoc w walce z Koronawirusem. Jeśli możesz pomagaj w każdy inny sposób: zrób zakupy osobom starszym, pomóż najsłabszym, najbardziej zagrożonym i potrzebującym, a może pomóż w zdalnym nauczaniu najmłodszych, nakręć filmik i pokaż jak można być aktywnym fizycznie w domu itd.  #zRęczniSolidarni!

Chcemy być gotowi na czas „po Koronawirusie”. Zgodnie z przesłaniem dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Sportu bądźmy solidarni z innymi. Zdajemy sobie sprawę, że to na pewno będzie trudny czas dla wszystkich również dla nas osób zajmujących się sportem, ale zastanówmy się co możemy zrobić by pomóc innym i sobie kiedy ten trudny okres się skończy?

— pomóżmy rodzicom dzieci, którzy ten trudny okres muszą dzielić między zdalną pracę, uczenie dzieci, a w wielu przypadkach będą zmuszeni zmienić profil swojej działalności lub wprost szukać pracy bo dotychczasową utracili, zaopiekujmy się dziećmi poprzez zaplanowanie zajęć sportowych dla nich, co odciąży choć na kilka godzin dziennie rodziców,

– pomóżmy dzieciom, które muszą przebywać w domach przez wiele tygodni i nie mogą uprawiać ulubionych sportów; nie wiemy jak będzie wyglądał świat po Koronawirusie; nie wiemy czy będą wakacje i kiedy i czy będzie możliwość poruszania się, czy będą wyjazdy i obozy sportowe, czy rodzice będą mieli środki na wakacje

– pomóżmy samym sobie, pokażmy, że sport wpływa na rozwój (to ważny element) gospodarki i społeczeństwa, Koronawirus sieje spustoszenie również w świecie sportu i nie wiemy jak będzie wyglądał sport – po Koronawirusie. Już dzisiaj niektóre samorządy, firmy, sponsorzy obcinają środki na promocję, marketing, sponsoring, ale pomagając innym pomagamy też sobie ratując swoje miejsca pracy.

By jednak tak się stało musimy się przygotować. Proponujemy by nie siedzieć biernie ale zacząć działać i przygotowywać się na czas „po Koronawirusie”. Dlatego dzisiaj, 6 kwietnia, w dniu Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju zapraszamy do rozmowy o piłce ręcznej plażowej. Chcemy Wam pokazać zalety tej dyscypliny, nauczyć jak można zacząć zajęcia z najmłodszymi, chcemy podpowiedzieć gdzie można znaleźć boiska z piaskiem oraz przekazać wiele innych ciekawych informacji dotyczących także rozgrywek młodzieżowych, które mamy zamiar przeprowadzić w tym roku. Zapraszamy do odwiedzania strony https://recznaplazowa.pl/ fanpage na Facebook https://www.facebook.com/recznaplazowa/ oraz Instagram  https://instagram.com/beachhandballpoland

Wszelkie pytania związane z plażówką wysyłajcie na adres: kleszek@zprp.org.pl oraz goralczyk@zprp.org.pl będziemy odpowiadali, podpowiadali, inspirowali i pomagali w realizacji Waszych pomysłów.

Mamy nadzieję, że Koronawirus zostanie wkrótce przekonany i że dzięki zajęciom na piasku z najmłodszymi choć trochę ulżymy rodzicom, zapewnimy uśmiech na twarzy dzieci, a to winno zmobilizować nas do działania już od dzisiaj!

#zRęczniePokonamyKoronawirusa #zRęczniSolidarni #zRęczniePomagamy #recznaplazowa #beachhandball