Strona główna | Aktualności | Reprezentantki i reprezentanci Polski wystąpią na piasku Starego Rynku w Płocku

Reprezentantki i reprezentanci Polski wystąpią na piasku Starego Rynku w Płocku

Już dzisiaj rozpoczyna się 3. edycja PGNiG Summer Superligi, czyli cyklu największych turniejów zaliczanych do Mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Turniej inauguracyjny odbędzie się w Płocku, na specjalnie przygotowanych piaskowych boiskach na Starym Rynku. W turnieju wystąpi także kobiecy Team Poland, składający się z powołanych na te zawody reprezentantek Polski a dwa mecze towarzyskie rozegra Reprezentacja Polski mężczyzn. Dla obu polskich reprezentacji to część przygotowań do Mistrzostw Europy, które odbędą się już na początku lipca w Starych Jabłonkach. To ostatnia okazja aby zobaczyć na żywo polskie reprezentacje przed mistrzostwami.

Nasze najlepsze zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować nie tylko w pięknym, zabytkowym otoczeniu Starego Rynku ale i z doborowym towarzystwem przeciwników. Wśród uczestników pojawią się zespoły z Holandii, Węgier, USA a nawet Algierii! W turnieju wezmą udział także zawodnicy polskiej kadry narodowej juniorów. Zawody są zaliczane do European Beach Handball Tour, więc poza efektownymi akcjami można się także spodziewać zaciętej walki o rankingowe punkty.

Letnia wersja szczypiorniaka jest bardzo atrakcyjną i dynamiczną dyscypliną sportu, która od swojej halowej odmiany różni się m.in. tym, że efektowne zagrania (m.in. rzuty po obrocie o 360 stopni czy po wrzutkach) są dodatkowo punktowane. Gra jest dynamiczna a żeby wygrać mecz trzeba zwyciężyć w obu połowach meczu. Sprawia to, że „plażówka” jest niezwykle ciekawa dla kibiców.

Faza grupowa zawodów rozpocznie się już w piątek 14 czerwca. Panie będą rywalizować w dwóch 5- zespołowych grupach, natomiast mężczyźni zostaną podzieleni na 4 grupy po 4 zespoły w każdej.

Team Poland zmagania rozpoczyna swoje zmagania dopiero w sobotę ale na zakończenie pierwszego dnia rozgrywek zaplanowano towarzyską potyczkę reprezentacji Polski mężczyzn z amerykańskim RIP BHC (godz.21:10). W drugim dniu Panowie zmierzą się z Algierią (godz.10:50)

Sobotnie zmagania potrwają od 9 do 21, a niedzielne od 9 do około godziny 17. Na godzinę 16 zaplanowano rozpoczęcie meczu finałowego mężczyzn.

Kobiecy Team Poland

Zespół Team Poland złożony z reprezentantek Polski, w rozgrywkach grupowych będzie zmagać się z węgierskim zespołem LadyBugs, BHT GRU Juko II Piotrków Trybunalski, Red Hot Czili Buk oraz BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie.

„Przed nami Płock, kolejny krok w drodze na szczyty. Ważny sprawdzian, który pozwoli wyłonić ostateczną „czternastkę” biorącą udział w końcowym etapie przygotowań. Głównym celem jest scementowanie podstawowej dziesiątki zawodniczek, ich zgranie i wyrobienie stałych nawyków taktycznych. Chcemy też poczuć atmosferę turniejową i wejść w rytm meczów na dużej imprezie” – mówi Marek Karpiński, Trener Reprezentacji Polski kobiet.

Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy na Mistrzostwach Europy zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem.

Reprezentacja Polski Mężczyzn

W Płocku, na zakończenie pierwszego dnia rozgrywek, w piątek zaplanowano mecz towarzyski reprezentacji Polski z amerykańskim RIP BHC (godz. 21:10)

W sobotę Polacy zmierzą się także w meczu towarzyskim z Algierią (godz.10:50)

„Granie w Płocku będzie dla nas pierwszą możliwością, aby w warunkach meczowych przetestować wszystkie rzeczy nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie dwa zgrupowania. Selekcja jest na końcowym etapie i teraz liczymy na to, ze pewne ustawienia i zawodnicy nas do siebie przekonają. Jesteśmy zadowoleni z tego jak cała drużyna przysposobiła do siebie naszą wizję gry. Cieszymy się, ze wreszcie będziemy mogli się sprawdzić.” – mówi Jarosław Knopik, trener męskiej Reprezentacji Polski.

Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.

Polska U-17

W turnieju wezmą udział także zawodnicy kadry narodowej juniorów.  W rozgrywkach grupowych zmierzą się z BHT Petra Płock, algierskim ASBBA oraz BHT TAZ MKS Grudziądz. Pierwszy mecz rozegrają już w piątek, o godz.18 z algierską drużyną ASBBA.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej

Już na początku lipca odbędą się w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej. Będą to największe mistrzostwa w historii tej dyscypliny. Udział w nich weźmie 40 reprezentacji oraz prawie 600 zawodniczek i zawodników. To efekt wzrastającej popularności tej dyscypliny ale i jej atrakcyjności. Uczestnicy przybędą aż z 23 krajów. W turnieju wystąpi zarówno żeńska jak i męska Reprezentacja Polski.

W tym roku Polska będzie gospodarzem XI Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej (mistrzostwa starego kontynentu odbywają się co dwa lata). W zawodach weźmie udział 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) – w tym obydwie reprezentacje Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.

Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca. Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów.

„To największe mistrzostwa w historii dyscypliny ale też olbrzymie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Turniej seniorski będzie poprzedzony juniorskimi Mistrzostwami Europy więc piłka ręczna plażowa zagości na Mazurach prawie dwa tygodnie. Łączna liczba uczestników wyniesie ponad 1000 osób, w tym ok. 600 seniorek i seniorów. Tak duże, międzynarodowe zawody to także świetna promocja dla Warmii i Mazur.” – podkreśla Marek Góralczyk, Dyrektor w Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej oraz Dyrektor Turnieju.