Strona główna | Aktualności | ZPRP dołączył do grona członków PKSN

ZPRP dołączył do grona członków PKSN


pksnZwiązek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) został nowym członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich (PKSN). ZPRP jest reprezentantem polskiej piłki ręcznej kobiet i mężczyzn w jej halowej i plażowej odmianie, we wszystkich kategoriach wiekowych, w kraju i za granicą. To właśnie z uwagi na działalność na rzecz piłki ręcznej plażowej ZPRP dołączył do grona członków PKSN.

Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich został powołany 19 października 2017 roku. Podstawowym celem PKSN jest rozwój sportu, a w szczególności rozwój, promocja i ochrona prawna sportów nieolimpijskich, przy zachowaniu ścisłej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki,  Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Komitetem Paraolimpijskim i International World Games Association. PKSN to niezależna organizacja pozarządowa, której członkami mogą zostać zarówno przedstawiciele sportów nieolimpijskich jak i sportów olimpijskich.

W 2018 roku wraz z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowaliśmy jubileusz 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich. Od 1946 roku ZPRP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), a od 1991 roku Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, w obu przypadkach jako jeden z założycieli tych organizacji.

ZPRP odpowiada za organizację współzawodnictwa sportowego w piłce ręcznej oraz  organizację i prowadzenie współzawodnictwa sportowego o Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w piłce ręcznej, powoływanie kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych w piłce ręcznej oraz przygotowywanie ich do udziału w imprezach rangi międzynarodowej, reprezentowanie piłki ręcznej w kraju i zagranicą, popularyzowanie i działanie na rzecz rozwoju wszelkich form piłki ręcznej.

W strukturach Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa Komisja ds. piłki ręcznej plażowej, odpowiedzialna za w kwestie organizacyjne, szkoleniowe, promocyjne, marketingowe i komunikacyjne tej niezwykle efektownej dyscypliny sportu.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową www.recznaplazowa.pl, gdzie znaleźć można wszelkie aktualności dotyczące rozgrywek kadr narodowych i drużyn klubowych oraz informacje odnośnie przepisów, historii i edukacji w ramach piłki ręcznej plażowej.

Pierwszy turniej piłki ręcznej plażowej na świecie rozegrany został we wrześniu 1992 roku we Włoszech. W czerwcu 1997 roku na plaży przy sopockim Grand Hotelu odbył się jeden z pierwszych oficjalnych turniejów piłki ręcznej plażowej w Polsce.

Na przestrzeni dwóch dekad nastąpił dynamiczny rozwój „beach handballu”, dyscyplina systematycznie zyskiwała coraz większą popularność w Polsce, Europie i na świecie.

W 2001 roku International World Games Association (IWGA) dopuściła do swojego programu piłkę ręczną plażową, która uznana została za sport wyczynowy i znalazła się programie Światowych Igrzysk Sportowych (The World Games) w 2001 roku w Akita (Japonia).

Komitet Wykonawczy IWGA, podczas swojego spotkania w Lozannie w czerwcu 2010 roku oficjalnie ogłosił piłkę ręczną plażową jednym ze sportów włączonych do programu Światowych Igrzysk Sportowych, podkreślając sukces plażówki w odniesieniu do wysokiej jakości rywalizacji oraz dużego zainteresowania ze strony publiczności i mediów.

Największy sukces Biało-Czerwonych w plażowej odmianie piłki ręcznej to bez wątpienia wicemistrzostwo Europy wywalczone w 2017 roku w Chorwacji przez reprezentację Polski kobiet. Rok później sukces starszych koleżanek powtórzyła reprezentacja Polski juniorów, która w Czarnogórze wywalczyła srebrne medale mistrzostw Europy. W 2017 roku zarówno żeńska jak i męska reprezentacja Polski rywalizowały w turnieju piłki ręcznej plażowej ramach The World Games Wrocław. Również polskie kluby odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, wielokrotnie walcząc o czołowe lokaty w najważniejszych turniejach.

W ostatnich latach plażowa odmiana piłki ręcznej rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie również pod względem organizacyjnym. W 2018 roku nasz kraj był gospodarzem finałów European Beach Handball Tour (EBT), a więc klubowych Mistrzostw Europy.

W 2019 roku Polska będzie gospodarzem juniorskich i seniorskich Mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Starych Jabłonkach.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową turnieju www.beachhandballeuro2019.com.