Strona główna | Aktualności | W Poznaniu wystartowała PGNiG Summer Superliga 2018

W Poznaniu wystartowała PGNiG Summer Superliga 2018

33059938_1937497446269199_5408592078936473600_n

[fot. E. Skowron]

Mecze z udziałem reprezentacji Polski, Akademicki Turniej Piłki Ręcznej Plażowej i wreszcie inauguracyjny turniej PGNiG Summer Superligi 2018 to tylko niektóre z atrakcji, które wydarzyły się na Plaży Wolności w miniony weekend.

Już we czwartek na przebudowaną na potrzeby piłki ręcznej plażowej Lotto Plażę Wolności Poznań 2018 wybiegli uczestnicy Akademickiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej. Wśród pań najlepsze okazały się reprezentantki UAM, przed poznańską Akademią Wychowania Fizycznego i poznańskim Uniwersytetem Przyrodniczym. W rozgrywkach męskich po bardzo zaciętym finale, AWF pokonał UAM, a na najniższym stopniu podium stanęli studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czwartek to także początek zgrupowania reprezentacji seniorek. Nasze kadrowiczki wspólnie z gospodyniami turnieju, Pyrkami Poznań, odbyły wspólny trening zakończony sparingiem. Rozgrzane zwycięstwem nad Urzędem Miasta Poznań, Pyrki postawiły bardzo trudne warunki kadrowiczkom, co przyniosło efekt w postaci wygrania pierwszego seta. Drugą partię zwyciężyły jednak zawodniczki powołane przez trenera Marka Karpińskiego. Mecz zakończył się remisem, więc o zwycięstwie decydowały shoot-outy. W nich minimalnie lepsze były biało-czerwone, które dzięki temu wygrały cały sparing 2:1.

W piątek, zanim na boiska wybiegli zawodnicy rywalizujący w PGNiG Summer Superlidze, odbyły się treningi dla dzieci i młodzieży oraz pokazowy mecz pomiędzy reprezentacją kobiet, a drużyną złożoną z najlepszych piłkarek ręcznych, których kluby przyjechały do Poznania. Drużyna Reszty Świata po zaciętym meczu nieznacznie pokonała Reprezentację Polski. Po meczu pokazowym przyszedł czas na rywalizację PGNiG Summer Superligi 2018. Faza grupowa zawodów upłynęła pod hasłem dominacji faworytów. Wśród kobiet po dwa zwycięstwa odniosły BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski i Red Hot Czili Buk, które dodatkowo nie straciły nawet seta. Obrończynie mistrzowskiego tytułu pokonały kolejno KS AP-Poznań i BHT Byczki Olimpijczyka Kowalewo Pomorskie, natomiast wicemistrzynie Polski z ubiegłego roku uporały się z poznańskimi Pyrkami i młodzieżową drużyną z Kowalewa Pom., dla której był to debiut w PGNiG Summer Superlidze.  Walkę o drugie miejsce w grupie A wygrały Byczki, zwyciężając KS AP 2:0. W grupie B żadnych szans UKS Olimpijczykowi nie dały natomiast podopieczne Karoliny Pedy. Warto odnotować, że swój klubowy debiut na piasku zaliczyła Iwona Niedźwiedź – pięciokrotna medalistka Mistrzostw Polski na hali, która wystąpiła w barwach drużyny z Piotrkowa.

32769739_1936661276352816_4331764187790311424_n

[fot E.Skowron]

W turnieju mężczyzn planowe zwycięstwa odnieśli mistrzowie kraju BHT Auto Forum Petra Płock i ich najwięksi rywale z Piotrkowa Trybunalskiego. Płocczanie pokonali SPRP Damy Radę Inowrocław 2:0 i w takim samym stosunku, po bardzo dobrym spotkaniu z obu stron, Fundację Akademia Sportu z Gdańska. Z kolei piotrkowianie – również nie tracąc seta – odprawili UKS GOKiS Kąty Wrocławskie i SMS Rondel Team Legnica. Niesamowite emocje towarzyszyły meczom decydującym o awansie do półfinałów. W grupie B legniczanie pokonali po shoot-outach szczypiornistów z Kątów Wrocławskich, a podobnie zacięte spotkanie miało również miejsce w grupie A – o włos od porażki byli gdańszczanie, ulegając w pierwszym secie Damy Radę, a w drugim przegrywali już 8:14, ale zachowali jeszcze trochę sił na końcówkę, najpierw doprowadzając do remisu po 16, a następnie rozstrzygając na swoją korzyść całą partię i shoot-outy (9:6).

W półfinałach swoją moc znowu pokazali faworyci. Popularne Red Hotki zwyciężyły w dwóch setach Byczki, a prowadzone przez Sylwię Bartkowiak (z powodu kontuzji nie zagra do końca sezonu) piotrkowianki w takim samym stosunku pokonały Pyrki. Większych problemów z awansem do wielkiego finału w turnieju mężczyzn nie miały także dwie najlepsze drużyny z ubiegłego sezonu. Petra wygrała z SMS-em Legnica 2:0, a szczypiorniści GRU Juko, pozostawili w pokonanym polu FAS z Gdańska. Zespoły, które przegrały w półfinałach, nie zamierzały się tym długo przejmować. Bardzo bliskie wywalczenia 3. miejsca były Byczki. Zawodniczki z Kowalewa Pomorskiego łatwo wygrały pierwszą partię spotkania z Pyrkami, by ulec w drugiej dopiero w samej końcówce, ale w shoot-outach, dzięki dobrej postawie swojej bramkarki, ponownie wysforowały się na prowadzenie 3:0. Poznanianki nie miały zamiaru się jednak poddawać i to one stanęły ostatecznie na podium. Tylu emocji nie dostarczył przedostatni mecz w turnieju mężczyzn – po dwóch szybkich partiach lepsza okazała się Fundacja Akademia Sportu.

To, co najlepsze, miało jednak dopiero nadejść. W finale kobiet spotkały się dwie zdecydowanie najlepsze ekipy zawodów. Mimo tego że w inauguracyjnym secie jako pierwsze trafiły piotrkowianki, to ich przeciwniczki z Buku zdobyły 10 kolejnych punktów, i nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa. W drugiej partii sytuacja uległa diametralnej zmianie: tym razem to GRU Juko odskoczyło na samym początku (8:2) i stało się jasne, że będziemy świadkami shoot-outów. W niej klasę pokazała bramkarkę Red Hotek Ewa Wozińska, dzięki której udało im się zbudować wysoką przewagę (5:0). Gdy wydawało się, że finał musi paść ich łupem, do roboty wzięły się piotrkowianki i zrobiło się już tylko 6:4. W ostatniej akcji spotkania do wyrównania rzutem z obrotem mogła doprowadzić Iwona Niedźwiedź, ale jej uderzenie obroniła niezawodna Wozińska.

plaza-poznan-8819Finał panów był jeszcze bardziej zacięty, ale to nic dziwnego, bo na boisku spotkali się nie tylko rywale z zawodów plażowych, lecz również z rozgrywek PGNiG Superligi. W płockim zespole mogliśmy oglądać m.in. Kacpra Adamskiego z KPR-u Legionowo czy Marcina Miedzińskiego z Mebli Wójcik Elbląg, a po stronie Piotrkowa – Łukasza Zakretę z Energi Kalisz. Pierwsza odsłona to prawdziwy festiwal nieskuteczności w wykonaniu liderów obu ekip: Miedzińskiego i Macieja Włudarczaka z GRU Juko. Mimo tego obie drużyny zapunktowały 16-krotnie, ale 5 sekund przed końcem tej partii to Petra miała piłkę – po wzorcowo rozegranej akcji rzut na wagę zwycięstwa trafił Bartosz Wojdak. Niezrażeni tym piotrkowianie rozpoczęli kolejnego seta z jeszcze większym animuszem, wychodząc na prowadzenie 8:0. Po czasie wziętym przez Michała Kwiatkowskiego płocczanie odrobili większość strat, ale końcówka należała do wicemistrzów Polski. Zażarta walka trwała także w shoot-outach, bo ich pierwsza część nie przyniosła rozstrzygnięcia (6:6), dlatego potrzebna była dogrywka. W niej zwycięstwo piotrkowianom zapewnił świetnie interweniujący w całym turnieju Zakreta.

Turniej PGNiG Summer Superligi był ostatnim sprawdzianem dla polskich drużyn biorących udział w Finałach EBT, które już 30 maja rozpoczną się w Starych Jabłonkach. Wśrod 24 drużyn z całej Europy zobaczymy męskie zespoły BHT Auto Forum Petra Płock i BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski. W turnieju kobiecym zagrają BHT Red Hot Czili Buk oraz Team Poland.

Klasyfikacja MP i PP Kobiet

Klasyfikacja MP i PP Mężczyzn

Nagrody indywidualne turnieju PGNiG Summer Superligi w Poznaniu:
Najlepsza zawodniczka turnieju: Paulina Sowa (BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski).
Najlepsza bramkarka turnieju: Ewa Wozińska ( Red Hot Czili Buk).
Najlepszy zawodnik turnieju: Marcin Miedziński ( BHT Auto Forum Petra Płock).
Najlepszy bramkarz turnieju: Łukasz Zakreta (BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski).

Sponsorem tytularnym PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Fundacja Modern Sport oraz Feniks Play.