Strona główna | Aktualności | Kilka słów wstępu

Kilka słów wstępu

Jest 21.05.2001 roku, siedzę w pociągu relacji Przemyśl – Odessa i czytam Beach Handball Rules of the Game. Nie była to obszerna publikacja gdyż dyscyplina stosunkowo nowa więc i przepisy gry niezbyt skomplikowane bo gra ma być prosta, zrozumiała dla wszystkich, a przede wszystkim atrakcyjna dla widzów. Tak wyglądało moje pierwsze spotkanie z piłką ręczną plażową – 15 lat temu jechałem pociągiem ponad 24h na pierwszy kurs dla delegatów plażowej piłki ręcznej, który Europejska Federacja Piłki Ręcznej zorganizowała w miejscowości Yuzshny na Ukrainie. Podróż dłużyła się niemiłosiernie, ale miałem za to sporo czasu by poznać teoretycznie o co chodzi w plażowej piłce ręcznej. Nie miałem pojęcia czym jest ta nowa odmiana szczypiorniaka, gdyż nigdy wcześniej nie widziałem meczu rozgrywanego na plaży więc czas spędzony w pociągu był jak najbardziej potrzebny i wykorzystany maksymalnie na zapoznanie się z tym czymś nowym.  Na szczęście w programie kursu były ujęte informacje dotyczące zasad i głównych założeń plażówki, którymi są fair-play i dobra zabawa.  Jak już wspomniałem szkolenie w Yuzshnym to był pierwszy kurs dla delegatów EHF i drugi już kurs dla sędziów EHF. Od tego pamiętnego dnia upłynęło wiele czasu, zmieniła się sytuacja geopolityczna na świecie, zmieniła się też sama plażówka – wydoroślała jak my wszyscy.

Obecnie plażowa piłka ręczna to profesjonalna dyscyplina sportowa z aspiracjami sięgającymi igrzysk olimpijskich. 3.11.2016 roku na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria rozpoczyna się kolejny już EHF Champions Cup czyli Puchar Mistrzów Klubowych. W tej prestiżowej imprezie wśród 24 uczestników (12 męskich i 12 żeńskich drużyn) wystąpią dwie polskie drużyny: BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie oraz BHT Auto-Partner PETRA Płock.

Przez tych 15 lat wiele się wydarzyło w plażowej piłce ręcznej zarówno tej światowej – tak, tak w międzyczasie plażówka zagościła też w IHF i rozgrywane są mistrzostwa świata oraz dyscyplina ta prezentowana jest w czasie World Games czyli igrzyskach sportów nieolimpijskich – jak i naszej krajowej. Był więc rok 2002, w którym po raz pierwszy zostałem nominowany jako delegat EHF na mistrzostwa Europy w Cadiz, ale był też rok 2003, w którym to zorganizowaliśmy z Tomkiem Paduchem pierwszy turniej plażowej piłki ręcznej w Polsce, a miało to miejsce w Świnoujściu w czasie studenckiego festiwalu FAMA.

A potem były kolejne lata i kolejne turnieje organizowane przez zapaleńców, którzy zakochali się w plażówce. Były więc turnieje w Mielcu, Chrzanowie, Kadynach, Wolsztynie, Lubinie, Nałęczowie, Głogowie, Inowrocławiu, Warszawie, Gdańsku i Sopocie, Sierpcu, Starych Jabłonkach, Kazimierzu nad Wisłą, Radomiu, Krakowie i wielu innych miejscach, które doprowadziły nas do tego co teraz mamy czyli do wspaniale organizowanych turniejów jak chociażby ten przed Ratuszem w Płocku. Mieliśmy cykl turniejów PGNiG Polish Beach Handball Tour 2015 zorganizowany przy pomocy i znaczącym wkładzie finansowym sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej czyli firmy PGNiG. W tym czasie nasze reprezentacje kobiet i mężczyzn brały udział w mistrzostwach Europy 2006 Niemcy, 2007 Włochy (panowie), 2009 Chorwacja, 2011 Włochy, 2013 Dania i 2015 Loret de Mare (ESP). Były występy reprezentacji kobiet na mistrzostwach świata w 2002 roku w Omanie i na Węgrzech w 2016 roku. Były też wspaniałe występy naszych klubowych zespołów czy to w finałach EBT czy w turniejach finałowych EHF Champions Cup na Gran Canaria.

Przez wiele lat byliśmy reprezentowani na imprezach międzynarodowych przez najlepszą parę sędzin plażowych na świecie Joannę Brehmer i Agnieszkę Skowronek, które w czasie swojej kariery plażowej zaliczyły wszystkie najważniejsze imprezy światowe. Ale mamy też i dwie pary młodszego pokolenia Edytę Jaworską i Annę Kleszcz oraz najmłodszych sędziów w tym zestawie Michała Fabrycznego i Jakuba Rawickiego –  którzy w tym roku zdobyli europejskie szlify. Mamy delegatów EHF Joannę Brehmer, Agnieszkę Skowronek i Andrzeja Jaworskiego, którzy są też lektorami EHF i prowadzili szkolenia z plażówki w różnych krajach.

O tym wszystkim chcemy pisać na naszej nowej stronie internetowej www.RecznaPlazowa.pl oraz w naszych profilach social-mediowych. Chcemy ocalić od zapomnienia to co już się wydarzyło, ale również chcemy zapowiadać to co się będzie działo. Będziemy przekazywali praktyczne informacje dotyczące beach-handballu np. porady jak zbudować boisko, zorganizować turniej, założyć stowarzyszenie lub UKS itp. Mamy ambicję być głównym źródłem informacji i promocji plażowej piłki ręcznej, wyników rozgrywek krajowych i zagranicznych, ale będziemy też spełniali funkcje edukacyjne prezentując najnowsze interpretacje przepisów gry czy też materiały szkoleniowe w tym nowe trendy w plażówce obserwowane u najlepszych drużyn.

Rok 2017 chcemy ogłosić rokiem plażówki w Polsce. Pod koniec lipca 2017 roku we Wrocławiu odbędą się World Games czyli Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich i tam też zaprezentuje się plażówka, która ma szansę na zainaugurowanie swej obecności na igrzyskach olimpijskich  w 2024 roku. Musimy się wszyscy dobrze przygotować do World Games Wrocław 2017 i to zarówno pod względem sportowym bo wypada na własnym terenie dobrze zagrać, ale także pod względem organizacyjnym bo teraz już każda impreza międzynarodowa będzie nas przybliżała lub oddalała od upragnionych igrzysk olimpijskich, a przecież jako kraj jesteśmy dobrymi organizatorami dużych wydarzeń sportowych i chcemy by wrocławska impreza zapisała się jak najlepiej w pamięci jej uczestników ale również tych, którzy będą podejmowali ostateczne decyzje przyznając poszczególnym sportom statusy dyscyplin olimpijskich. Już dzisiaj rezerwujcie więc czas na koniec lipca przyszłego roku i zjawiajcie się we Wrocławiu kibicować naszym drużynom i plażowej piłce ręcznej!

Będziemy na bieżąco informowali o zamierzeniach i decyzjach nowej Komisji ds. Plażowej Piłki Ręcznej, ale będziemy też się rozliczali i sprawdzali jak się mają zapowiadane priorytety.

Już dzisiaj zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych! Prosimy też o przesyłanie zdjęć i innych informacji, które posiadacie z wcześniejszych lat i turniejów. Będziemy na bieżąco uzupełniali nasze zakładki historyczne tak by powstał obraz powstawania i rozwoju tej wspaniałej dyscypliny w naszym kraju.

A póki co ściskamy kciuki i kibicujemy drużynom BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie i BHT Auto Forum Petra Płock w czasie turnieju na Gran Canaria (03-06.11.2016)!

Marek Góralczyk

Przewodniczący Komisji Piłki Ręcznej Plażowej