Strona główna | Historia piłki ręcznej plażowej

Historia piłki ręcznej plażowej

Wprowadzenie

To zawsze fascynujące cofnąć się przez etapy rozwoju sportu, szczególnie jeśli pamięć pionierskich etapów blednie wraz z całym entuzjazmem i ekscytacją, jaka towarzyszy każdemu rozpoczynającemu się wydarzeniu. Co więcej, i co jest całkowicie normalne, trudno połączyć w całość historię, której nie dało się przewidzieć na samym początku, od kiedy głównym zadaniem była próba radzenia sobie ze zdarzeniami rozgrywającymi się z dnia na dzień, zanim mogły być one zakorzenione i dobrze się przyjąć. Z tych powodów, szybkie przypomnienie początkowych etapów rozwoju piłki ręcznej plażowej wydaje się być przydatne.

Wszystko zaczęło się we Włoszech w 1990 roku

Historia piłki ręcznej plażowej rozpoczęła się wraz z ideą prof. Briani – członka Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (C.O.N.I.), który wyszedł z pomysłem pracy nad projektem, bazując na doświadczeniu siatkówki plażowej, który tak jak ten nowy sport (siatkówka plażowa) miał z jednej strony zwrócić uwagę plażowiczów, a z drugiej być cennym narzędziem promującym tradycyjną piłkę ręczną.

Pierwszy turniej – 1992 rok

Pierwszy turniej piłki ręcznej plażowej na świecie rozegrany został na plaży San Antonio w Ponza, małej wysepce na Południu Włoszech, we wrześniu 1992 roku. Zespoły Gaeta 84 Contax, Ciampino, Roma Populinier, Lazio Sequax a także wywodzący się z Uralu Polyot Celjabinsk rywalizowały na oświetlonym boisku o pierwsze kiedykolwiek wywalczone zwycięstwo w turnieju piłki ręcznej plażowej.

Założenie C.O.H.B. w 1992 roku

Nieco później tego samego roku (1992) Gianni Buttarelli i Franco Schiano założyli we Włoszech „Comitato Organizzatore Handball Beach (C.O.H.B.)” – Komitet Organizacyjny Piłki Ręcznej Plażowej – który był pierwszą międzynarodową organizacją piłki ręcznej plażowej. Giampiero Masi, sędzia tradycyjnej piłki ręcznej, był odpowiedzialny za stworzenie zasad gry dla tej młodej dyscypliny. Giampiero Masi stał się później, w 1997 roku, pierwszym przewodniczącym grupy roboczej do spraw piłki ręcznej plażowej przy IHF.

Pierwszy turniej międzynarodowy w 1993 roku

Pierwszy oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej plażowej był zorganizowany pod przewodnictwem Gianni Buttarelli w Rzymie (Włochy) w 1993 roku. Uczestnikami zawodów były zespoły Reprezentacji Juniorów Algierii, Chin, Rosyjskiej prowincji Ural, zespołu Włoskiego Wojska oraz drużyna Juniorów niemieckiego TSV BartenBach.

Uznanie dyscypliny przez IHF w 1994 roku

Międzynarodowe zainteresowanie piłką ręczna plażową stale rosło. Piłka ręczna plażowa była oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej w maju 1994 roku. Międzynarodowe przepisy gry zostały ustalone podczas kongresu IIF we wrześniu 1994 roku w Haarlem w Holandii.

 

Pierwsze mecze międzypaństwowe

Poza meczem pokazowym (Włochy vs. Holandia) pierwsze taśmy z nagraniami piłki ręcznej plażowej zostały rozdane uczestnikom kongresu IHF. Jednym z pośrednich rezultatów było zaszczepienie piłki ręcznej plażowej w niedługim czasie w Brazylii i Afryce.

Brazylia zorganizowała pierwszy na świecie turniej dla reprezentacji krajów w styczniu 1995 roku. Piłka ręczna plażowa może być dumna z tego, że znalazła swoje miejsce w „Świątyni Sportów Plażowych” w Rio de Janeiro, w tak krótkim czasie, jakim są trzy lata, na obiekcie o pojemności 20 000 widzów. Reprezentacje narodowe z Brazylii, Portugalii, Argentyny i Włoch walczyły o pierwsze złoto.

Piłka ręczna plażowa na świecie

To, jak popularny stał się ten sport przez kilka lat ma swoje potwierdzenie w fakcie, że w piłkę ręczną plażową gra się teraz na każdym kontynencie. Poza Europą, oficjalne zawody czy inicjatywy szkoleniowe zarejestrowano w Afryce, Ameryce, Azji i Oceanii. Mistrzostwa Świata, wprowadzone w 2004 roku, są wydarzeniem sportowym najwyższej rangi.

Założenie grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej w 2007 roku

W 2007 roku grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF została założona w celu podejmowania zadań międzynarodowych związanych z piłką ręczną plażową.

Szefem grupy jest były włoski międzynarodowy sędzia tradycyjnej piłki ręcznej oraz piłki ręcznej plażowej Giampiero Masi, wspomagany przez dwóch byłych selekcjonerów Fernando Posada (Hiszpania) i Alex Gehrer (Niemcy), jak również byłego międzynarodowego sędziego George Bebetsos (Grecja) i międzynarodowego delegata Panos Antoniou (Cypr).

Misja grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF

Grupa robocza ds. piłki ręcznej plażowej jest jedną ze stale działających grup IHF-u i jest organem rozstrzygającym kwestie związane zarówno z rozgrywkami, jak i innymi zadaniami związanymi z piłką ręczną plażową:

.: organizacją wydarzeń oraz zawodów IHF

.: tworzeniem zasad gry i opracowywaniem przepisów technicznych

.: rozwojem metod treningowych i szkoleniowych

.: światową promocją i rozwojem piłki ręcznej plażowej

.: rozwojem programów szkoleniowych, metod, materiałów dotyczących dyscypliny

.: selekcją, szkoleniem, rozwojem i monitorowaniem międzynarodowych sędziów i delegatów

.: selekcją i szkoleniem lektorów

.: jakościowym i ilościowym opracowywaniem statystyk meczowych

.: wyborem Reprezentacji Świata

Ponadto, grupa robocza ds. plażówki przy IHF będzie współpracowała z wszystkimi federacjami poszczególnych kontynentów oraz krajów w powyższych kwestiach oraz wszystkich innych związanych z piłką ręczną plażową, jak również instruowała i wspierała odpowiednie komisji czy osoby odpowiedzialne za plażówkę w poszczególnych federacjach kontynentalnych.

Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF

Strategia grupy roboczej ds. piłki ręcznej plażowej przy IHF jest zaprojektowana w taki sposób, by osiągnąć ostateczny cel, jakim jest rozwój „produktu”, którym jest piłka ręczna plażowa i wprowadzenie go do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.

Kamienie milowe

International World Games Association (I.W.G.A.): w 2001 roku IWGA dopuściła do swojego program, przy rekomendacji IHF, piłkę ręczną plażową, w związku z czym plażówka uznana została za sport wyczynowy i przedstawiony podczas Światowych Igrzysk Sportowych w 2001 roku w Akita (Japonia).

Komitet Wykonawczy IWGA, podczas swojego spotkania w Lozannie w czerwcu 2010 roku oficjalnie ogłosił piłkę ręczną plażową jednym ze sportów włączonych do programu Światowych Igrzysk Sportowych, podkreślając sukces plażówki w odniesieniu do wysokiej jakości rywalizacji oraz dużego zainteresowania ze strony publiczności i mediów.

SportAccord: Podczas swojej konwencji w Dubaju, w kwietniu 2010 roku, SportAccord (poprzednio znane jako G.A.I.S.F.) ogłosił piłkę ręczną plażową głównym sportem 1 Światowych Igrzysk Sportów Plażowych.

Marzenia olimpijskie

Marzeniem piłki ręcznej plażowej jest uzyskanie statusu sportu olimpijskiego.  Cel, nad jakim pracuje IHFm jest realizwaony poprzez serię zmian w przepisach i zasadach gry oraz inicjatywy marketingowe – wszystkie skonstruowane po to, by uczynić ten sport jeszcze bardziej atrakcyjnym dla kibiców, mediów i sponsorów.

Ważniejsze międzynarodowe zawody w piłce ręcznej plażowej

Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn (organizowane raz na dwa lata w roku parzystym)

.: 2004, El Gouna, Egipt

.: 2006,  Rio de Janeiro, Brazylia

.: 2008, Cadiz, Hiszpania

.: 2010, Antalya, Turcja

.: 2012, Muscat, Oman

.: 2014, Agadir, Morocco

.: 2016, Budapeszt, Węgry

World Games (odbywające się raz na cztery lata w roku nieparzystym)

.: 2001, Akita, Japonia

.: 2005, Duisburg, Niemcy

.: 2009, Kaohsiung, Chińskie Tajpej

.: 2013, Santiago De Cali, Kolumbia

.: 2017, Wrocław, Polska